HUBIN - Human Brain Informatics Reklam
Human Brain Informatics - Your Portal to Schizophrenia

AKTUELLT FAKTA DISKUTERA LÄNKAR
OM HUBIN
SÖK/ÖVERSIKT/HJÄLP/IN ENGLISH
INFORMATION ORGANISATION DATADOMÄNER PROJEKT PERSONAL LOGGA IN
 

Databasens omfattning samt analys av HUBIN data

Ett av de centrala målen med HUBIN är att skapa en elektronisk databas med information från minst 3 000 schizofrena patienter och minst lika många friska försökspersoner. Tanken är att detta mål ska vara uppfyltt inom de närmast kommande åren.

I april 2001 innehöll databasen information från 650 schizofrena patienter och 550 friska försökspersoner.

En unik databas
Det finns ett antal egenskaper som gör HUBIN:s databas världsunik inom klinisk neurovetenskap:

  • Databasen innehåller uppgifter om klinisk molekylärgenetik och hjärnavbildningar från ett oöverträffat antal patienter och friska försökspersoner.
  • För varje studerad individ finns ett stort antal högkvalitativa data. Många olika aspekter och variabler inkluderas i studien.
  • Dessa båda förutsättningar ger möjlighet att applicera multivariata analyser och ett övergripande, systematiskt arbetssätt.

En säker och flexibel lösning
HUBIN använder en relationsdatabas i ett lokalt nätverk med brandväggar och separata, unika adresser för de forskare som arbetar inom konsortiet.

De program som används inom databasen säkerställer standardiserad åtkomst och lagring av forskningsdata. Mjukvaran är tillika optimerad för att kunna åskådliggöra data och för att kunna jämföra olika variabler och försökspersonsgrupper.

En databas med flexibel användning
HUBIN:s databas kan användas för en rad olika syften:

  • Statistisk beskrivning av variabler för varje grupp av försökspersoner
  • Avancerad statistisk och matematisk multivariat analys inom och mellan försökspersonsgrupperna
  • Undersökning av heterogeniciteten inom varje patientgrupp, med avseende på genetiska och miljörelaterade etiologiska variabler samt patofysiologiska variabler.
  • S.k. "data mining" analyser, vilka kommer att användas för att hitta komplexa samband mellan olika variabler. Denna metodologi kommer även att användas för att skilja mellan patienter och deras friska släktingar, respektive friska försökspersoner.

De erhållna resultaten kan sedan användas för att ta fram nya hypoteser med avseende på etiologi, patofysiologi och olika typer av behandling. Inom HUBIN kommer forskarna att formulera nya projekt för att följa upp och studera nya hypoteser.

Databasen kommer även att användas för att karaktärisera och beskriva den mänskliga hjärnan och dess funktion vid schizofreni och andra psykiska sjukdomar jämfört med friskt tillstånd.

 

 Allmänhet och Anhöriga
Information »»
Information till allmänhet och anhöriga.
Media »»
Schizofreni i media.
 
 Forskare
Konferenser »»
Information om konferenser.
Litteratur »»
Litteraturinformation.
 
 Prenumerera på Nyhetsbrev
HUBINs nyhetsbrev ger dig regelbundet de senaste rönen om schizofreni. »»
 
 Stöd Forskningen
Ge ett bidrag. »»
 
 Om HUBIN
Ett projekt för att främja forskning och utveckling för att finna nya lösningar och behandlingsmetoder för sjukdomar i hjärnan. »»

© HUBIN uppdaterat 2002-09-26 .

Håkan Hall och Ulrika Kahl vid Human Brain Informatics
Institutionen för Klinisk Neurovetenskap, Sektionen för Psykiatri
Karolinska Institutet, SE-171 76 Stockholm.
Tel: 08-517 75651 Fax: 08-34 65 63 E-post: info@hubin.org